Btçeviri Blog

Çeviri Dünyasından Güncel Haberler

Yerelleştirme Nedir?

Yerelleştirme diğer adıyla Lokalizasyon, ingilizce olarak Localization. Peki nedir bu Yerelleştirme hizmeti? Farklı kültürler, farklı coğrafyalar, Dünyadaki 193 ülke ve 7000’den fazla dil... Devasa bir kültür karm..

Admin tarafından 16/04/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku

Çeviride ilkler

Tüm çeviri tarihi, insanlık tarihi gibi ekleme bilgilerle kuramlarla kendini geliştirmiş ve her gene gün daha da ayrıntılı, anlamlı, faydalı olmaya başlamıştır. Daha dar anlamda yani ülkemiz anlamında çeviriye baktığımızd..

Admin tarafından 31/03/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku

Senaryo Çevirisi

Senaryo Çevirisi Nasıl Olmalıdır? Bir filmin, tiyatronun, çizgi filmin çevrilmesi için temel araç olan ya da bir herhangi bir izlencenin gerçekleştirilmesine kılavuz olmak üzere hazırlanan metinlerin, y..

Admin tarafından 23/03/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku

Haber Çevirisi Nedir ?

Haber çevirisinden bahsetmeden, haber çevirisinin nasıl yapıldığını öğrenmeden önce, haber dünyasından, çağımızın teknoloji güzellikleri bilgisayarlar ve televizyonlar sayesinde anlık olarak yayılan bilgilerin..

Admin tarafından 20/03/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku

Daha iyi dinleme yolları

Dinleme yetimizi kaybediyoruz. İletişim kurmak için zamanımızın neredeyse yüzde 60'ını dinlemeye harcıyoruz, ama dinlemede çok da iyi değiliz. Duyduklarımızın sadece yüzde 25'ini aklımızda tutuyoruz. Dinlemeyi sesten anlam &c..

Admin tarafından 15/03/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku

Çeviriye ve tarihine genel bakış

Çeviri nedir? Dilbiliminde çeviri sözcüğü, bir dildeki bir metnin başka bir dile aktarılması işlemini ve bu süreç sonucunda elde edilen ürünü anlatmak amacıyla kullanan terimdir. Çeviri ..

Admin tarafından 03/03/2018 tarihinde paylaşıldı

Devamını Oku
1
2
3